Viešnagė Turkijoje

2013 metų balandžio 21- 27 d. Lazdijų mokyklos – darželio „Vyturėlis“ pedagogų delegacija, vadovaujama projekto vadovės direktorės Loretos Jurkonienės, viešėjo su darbo vizitu Turkijoje, Samsuno mieste. Tai buvo antrasis Comenius projekto ,, Aš myliu savo senelius“ susitikimas. Šio projekto  partneriai yra Lietuvos, Bulgarijos,  Graikijos, Ispanijos, Italijos, Turkijos mokyklos. Projekto dalyvių tikslas – dalintis nacionalinėmis ir tradicinėmis vertybėmis, pagerinti bendravimo užsienio kalba įgūdžius, sumažinti susvetimėjimą tarp senelių ir anūkų bei pagerinti jų bendravimą.

Vizito metu kiekvienos šalies delegacija pristatė savo senelių dainas, darbus atliktus projekto vykdymo metu, susipažino su Turkijos papročiais ir tradicijomis, pamatė, kaip bendrauja ir gyvena kelios turkų  kartos, aplankė daug muziejų, senuosius Turkijos kaimus, bendravo su ten gyvenančiais žmonėmis.

Turkija – valstybė pietvakarių Azijoje, kurios nedidelė teritorijos dalis yra Europoje. Valstybės ekonomika – šešiolikta pagal dydį pasaulyje. Didžioji dalis gyventojų turkai ir kurdai.

Mūsų delegacijos pažintis su Turkija prasidėjo nuo Samsuno oro uosto. Atvykus į Samsuno miestą mus pasitiko bendradarbiavimo partnerių Turkijoje mokyklos direktorius. Vizitas vyko pagal iš anksto suderintą, detaliai apgalvotą dalykinę, edukacinę ir kultūrinę programą.

Pirmąją vizito Turkijoje dieną lankėmės Taflan Yali mokykloje. Buvome sužavėti nuoširdaus ir šilto pasveikinimo, kuriuo mus pasitiko mokyklos direktorius ir mokytojų bei mokinių kolektyvas. Mokiniai visus sveikino džiugiais šūksniais, noriai ir drąsiai bendravo, teikė gėles, pasakojo apie mokyklą, rodė klases ir kabinetus. Projekto partneriai pristatė savo šalies liaudies ir estrados dainas, kurių klausėsi seneliai. Pasibaigus prisistatymams kiekviena šalis  kvietė pasivaišinti atsivežtais nacionaliniais  tradiciniais patiekalais.

Kitą dieną turėjome galimybę dalyvauti vaikų  dienoje, vyko šventė, kuri sužavėjo spalvingais šokiais ir dainomis, ypač gražiais tautiniais kostiumais. Turkijos mokiniai nustebino partnerius sušokdami po išmoktą italų, ispanų, lietuvių, graikų, bulgarų šokį. Buvo gera matyti, kad renginyje dalyvauja ne tik vaikai, į šventę susirinko tėvai, seneliai, kurie džiaugėsi vaikų pasirodymu.

Turėjome galimybę pasigrožėti vaizdingu Turkijos kalnų kraštovaizdžiu, aplankyti senelių namus, kuriuose buvome šiltai priimti ir pavaišinti nacionaliniais valgiais.

Vakare buvome pakviesti į gyvo garso koncertą ,kur dainavo ir grojo turkiškas dainas.

Vizito metu Turkijoje vyko susitikimai su Samsuno miesto merais, kur buvome šiltai priimti ir pavaišinti.

Comenius projekto dalyviai turėjo galimybę aplankyti mečetę, istorinius muziejus, zoologijos sodą pabuvoti vaikų pramogų parke, plaukiant laivu grožėtis Samsuno miesto vaizdais.

Paskutinę vizito dieną aplankėme istorines Stanbulo vietas.

Kelionės metu mes buvome sužavėti turkų pedagogų kompetencija, organizuotumu, noru pažinti mūsų valstybę ir švietimo sistemą, išmokti bent kelis lietuviškus žodžius, paslaugumu, patriotizmu. Nuo ankstyvo ryto iki vėlyvos nakties kiekvieną dieną mus lydėdavo būrys žmonių. Visa tai jie darydavo labai  nuoširdžiai, su meile ir šypsena.

Ilgai mūsų atmintyje ir širdyje išliks šilti ir gražūs prisiminimai apie projekto parnerių  susitikimą Turkijoje. Projekto veiklomis ir toliau  ugdysime vaikų meilę savo seneliams, papročiams ir tradicijoms, raginsime pažinti kitas kultūras bei puoselėti ir gerbti savus papročius ir tradicijas. Mokiniai ir mokytojai jau ruošiasi vizitui į Bulgariją, kur pristatysime savo šalies šokius ir susipažinsime su kitų tautų šokiais, žaidimais, rateliais.

Loreta Jurkonienė ir Laima Kelmelienė