Comenius projekto „Aš myliu savo senelius“ partnerių viešnagė Lazdijų mokykloje – darželyje „Vyturėlis“

Nuo pat ankstyvo rugsėjo 24-osios ryto šurmuliavo visa Lazdijų mokykla – darželis „Vyturėlis“. Mokiniai ir mokytojai nekantriai laukė atvykstančių svečių – COMENIUS projekto „Aš myliu savo senelius“ partnerių iš Turkijos, Graikijos, Italijos, Ispanijos ir Bulgarijos. Projekto tikslas – dalintis nacionalinėmis ir tradicinėmis vertybėmis, pagerinti bendravimo užsienio kalba įgūdžius, sumažinti susvetimėjimą tarp senelių ir anūkų bei pagerinti jų bendravimą. Pas mus vyksta ketvirtasis projekto partnerių susitikimas, kurio tema – „Tradiciniai patiekalai“. Prieš tai COMENIUS projekto susitikimai vyko Graikijoje, Turkijoje bei Bulgarijoje.

Susitikimo „Vyturėlyje“ metu visi projekto dalyviai pristatė pačių parengtas knygas, kuriose pristatė  savo senelių tradicinius valgius, vaišino kai kuriais iš jų projekto partnerius. Buvo labai įdomu susipažinti su kitų šalių pamėgtais patiekalais, o svečius pavaišinti lietuviškais cepelinais, bulvinėmis bandomis, keptomis ant kopūsto lapo, namine gira. Ypač svečius sužavėjo mūsų varškės sūris ir juoda duona.

Pirmą susitikimo dieną svečiai susipažino su mūsų mokykla – darželiu, apsilankė darželio grupėse, klasėse, pabendravo su vaikais. Visų šalių delegacijas labai nuoširdžiai priėmė Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis. Jis svečius supažindino su rajone vykdomais projektais, rajono lankytinomis vietomis, pavaišino kava.

Svečiai turėjo galimybę susipažinti su Lazdijų švietimo centro veikla, biblioteka, jaunimo centru. Maloniai mūsų svečius  priėmė naujai renovuotos Lazdijų meno mokyklos kolektyvas, padovanojęs šaunų mokinių bei mokytojų koncertą. Lazdijų krašto muziejuje svečiai mokėsi lieti žvakes.

Dėkojame merui Artūrui Margeliui, kuris dovanojo projekto dalyviams sodyboje prie Samanio ežero skanią ir sočią vakarienę, ir vakaro svečiams – Eglei Malinauskienei, Antanui Talandžiui bei Kristinai Cibulskei, kurie  linksmino svečius ir mokė lietuviškų dainų.

Antrąją susitikimo dieną mokyklos mokiniai, vadovaujami neformaliojo švietimo būrelių vadovų, padovanojo svečiams savo dainų ir šokių koncertą, o koncerto pabaigoje pakvietė svečius į sceną pašokti „Draugystės“ ratelių.  Po sočių lietuviškų pietų svečius pakvietėme susipažinti su didžiausia mūsų rajono ugdymo įstaiga – Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazija. Visus labai sužavėjo etninės kultūros kabinetas, kuriame yra sukaupta nemažai senovės buities eksponatų.

Vėliau lankėmės Lazdijų šv. Onos bažnyčioje, buvome užkopę į Prelomciškės piliakalnį, aplankėme Kryžių bažnyčią.

Vakare visus sužavėjo Šventežerio vidurinės mokyklos šokėjų kolektyvo „Ąžuolynas“ (vadovė Ingrida Malinauskienė) pasirodymas. Svečiai turėjo galimybę pasimokyti lietuviškų šokių.

Trečiadienį svečiai lankėsi Veisiejų lopšelyje – darželyje „Ąžuoliukas“, susipažino su miestelio aplinka. Druskininkuose apsilankė M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje, druskų gydyklose. Menininkų Aušros ir Tauro Česnulevičių „Druskenių namuose“ dalyvavo edukacinėje programoje „Sūri pamoka“, kurioje gamino darbelius iš druskos. „Storo Romo“ sodyboje susipažino su duonos kepimo ir sviesto mušimo technologijomis. Vakare grožėjosi muzikiniais fontanais.

O šiandien mūsų svečiai grožisi Trakų pilimi ir lankosi sostinėje.

Jau dabar nekantriai laukiame sekančio COMENIUS projekto partnerių susitikimo, kuris vyks Ispanijoje.

Visos projekto veiklos finansuojamos  iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.

Asta Slančiauskienė, Vilma Čepanonienė, Rūta Kalėdienė