Comenius projekto veikla įsibėgėjo

Mokykla- darželis „Vyturėlis“ yra partneriai ir dalyvauja COMENIUS projekte „AŠ MYLIU SAVO SENELIUS“. Paraišką pateikė mokykla iš Samsuno miesto Turkijos Respublikos. Kiti šio projekto partneriai yra iš Graikijos, Italijos, Ispanijos ir Bulgarijos. Šiam projektui įgyvendinti mūsų įstaigai Europos Komisija skyrė 21 000 eurų. Projektas  bus vykdomas  2012-2014 metais. Visos projekto veiklos finansuojamos  iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
Comenius projekto pagrindinis tikslas yra sukurti  ilgalaikę  tarptautinę draugystę pasauliniu mastu, dalintis nacionalinėmis ir tradicinėmis vertybėmis, pagerinti bendravimo užsienio kalba įgūdžius, sumažinti susvetimėjimą tarp senelių ir anūkų bei pagerinti jų bendravimą. Seneliai projekto dalyvių šalyse turi didelę įtaką vaikų asmenybėms formuotis. Jie  turi daug žinių ir patirties, vaikai išmoksta daugybę dalykų iš senelių. Vykdydami projekto   veiklas, išsiaiškinsime, ar taip yra  visose šalyse.
Mūsų mokiniai su kitų šalių vaikais diskutuos apie kultūrinį ir kasdieninį gyvenimą, patobulins savo asmeninius bendravimo ir kalbos įgūdžius. Šio projekto metu mokiniai dalinsis daugybe dalykų, tokių kaip dainos, pasakojimai, žaislai, paveikslai, kompaktiniai diskai, video medžiaga, žaidimai su seneliais. Tokiu būdu jie turės galimybę susipažinti su senelių praeitimi, gyvenimu ir pasidalinti visu tuo ir su kitomis šalimis.
Mokyklos nori atverti langą į Europą, kad padėtų mokiniams, dalyvaujantiems projekte, išsaugoti sąmoningumą ir kultūrinį palikimą, sumažinti atotrūkį tarp tautų. Šiame projekte turi tikslą pristatyti mokinius ne tik kaip turkus, bulgarus, lietuvius, bet ir kaip to paties pasaulio vaikus, kurie galėtų tarpusavyje draugauti. Viso projekto metu mokysime vaikus gerbti žmogaus teises ir demokratiją, skatinsime toleranciją ir pagarbą žmonėms bei kultūroms.  Manome, kad įgyvendinus šį projektą  išaugs mokinių pasitikėjimas savimi ir savigarba, nes jie bus įtraukti į veiklas ir bendraus užsienio kalba,  taip pat bus labiau motyvuoti dalyvauti kituose Europiniuose projektuose, kurie  praplės jų akiratį.
Specialiai projektui yra sukurtas tinklalapis, kuriame šalys partnerės gali pasidalinti ir pasikeisti projekto informacija. Tinklalapis yra skirtas projekto palaikymui ir jo rezultatų išsaugojimui.
Projekto veikla  prasidėjo rugsėjo mėnesį, bet nuveikta jau nemažai. Šalys partnerės sukūrė savo šalių logotipus, įrengė Comenius kampelius savo mokyklose. Projekto dalyviai parengė nuotraukų albumus, išleido laikraščius apie senelius, parengė  senelių praeities albumą, susidedantį iš senelių nuotraukų, kurias nupiešė anūkai. Artėjant gražiausioms metų  šventėms,  moksleiviai pagamino Kalėdinius sveikinimus ir pasveikino savo draugus.
O 2012 metų gruodžio 3-6 d. Lazdijų mokyklos – darželio „Vyturėlis“ darbuotojų delegacija, vadovaujama projekto vadovės direktorės Loretos Jurkonienės, su darbo vizitu viešėjo Graikijos mieste Artoje pagal  Comenius partnerysčių projekto „Aš myliu savo senelius“ veiklas.
Vizitas vyko pagal iš anksto suderintą, detaliai apgalvotą dalykinę, edukacinę ir kultūrinę programą.
Pirmąją vizito Graikijoje dieną susitikome su partneriais iš Turkijos, Bulgarijos, Italijos, Ispanijos ir Graikijos. Susitikimas vyko Artos 7-oje pradinėje mokykloje. Buvome sužavėti nuoširdaus ir šilto pasveikinimo, kuriuo mus pasitiko mokyklos direktorius Malamis Elias ir mokytojų bei mokinių kolektyvas. Mokiniai sveikino visus džiugiais šūksniais, noriai ir drąsiai bendravo, teikė gėles, pasakojo apie mokyklą.
Partneriai diskutavo apie savo šalių švietimo sistemą. Graikų mokytojai kalbėjosi apie pradinių mokyklų darbą partnerių šalyse, kiek turi klasių, kiek klasėse yra mokinių ir kiek valandų per dieną vyksta ugdymas, koks mokytojų darbo užmokestis. Vėliau šios mokyklos mokytojai pristatė mums savo šalį, jos istoriją, įžymias vietoves, tradicijas, savo mokyklą, veiklą, supažindino su Comenius projekto nuveiktais darbais.
Vizitą tęsėme miesto savivaldybėje bei švietimo skyriuje. Buvome maloniai priimti miesto mero pavaduotojo ir švietimo skyriaus vadovo. Diskutavome apie švietimo politiką partnerių šalyse. Vėliau mums buvo pasiūlyta ekskursija po Artos miestą. Mes aplankėme Artos archeologijos ir istorijos muziejų. Šio apsilankymo metu susipažinome su turtinga ir sena miesto istorija, kuri siekė IV a. Arta – miestas šiaurės vakarų Graikijoje, jis yra dalis Epyro regiono. Miestas buvo žinomas senovėje kaip Ambracia. Artoje gyvena 23683 gyventojų. Šis miestas gerai žinomas dėl viduramžių tilto per Arachthos upę. Jis buvo atstatytas daug kartų, dabartinis tiltas yra 17-ojo amžiaus Osmanų statybos.
Antrąją susitikimo dieną vyko partnerių šalių, t. y. Turkijos ir Bulgarijos, prisistatymai ir diskusijos apie Comenius projektą. Šio projekto koordinatorė turkė Gϋner Demirkaya dėkojo visiems partneriams už pirmą vizitą Graikijoje ir bendradarbiavimą. Ji pristatė savo šeimos albumą, kuris atskleidžia glaudų ryšį tarp senelių ir anūkų, pagarbą vienų kitiems. Papasakojo, kaip jie kūrė Comenius kampelį savo mokykloje, pasirinko projekto logo,  domėjosi apie šalis partneres. Partneriai iš Bulgarijos atsivežė įdomų senelių nuotraukų albumą, kurį vaikai gamino savo rankomis, piešė dekoracijas, lipdė senelių nuotraukas, iš kurių sklinda begalinė meilė savo anūkams. Pasakojo, kaip jie organizavo šeimos dieną ir Comenius dieną savo mokykloje. Vėliau visi kartu mes lankėmės Paregotissa bažnyčioje ir aplinkosaugos centre Koprenoje, kuris kartu yra istorijos ir žuvininkystės muziejus. Lankėmės rūkytų ungurių gamykloje Koronisijos kaime. Dienos pabaigoje teko stebėti Kalėdinės eglutės ceremoniją mieste.
Trečią susitikimo dieną savo mokyklą ir šalį pristatėme mes ir partneriai iš Italijos bei Ispanijos. Kalbėjome apie tai, ką nuveikėme nuo projekto pradžios iki šio susitikimo, pristatėme trumpą filmuką apie Lietuvą. Žiūrint šį filmuką, mūsų partneriai ypač žavėjosi balta lietuviška žiema. Turėjome parengę  pristatymus apie mūsų miestą, sukūrę filmuką apie mokyklą, kuriame supažindinome su dirbančiais pedagogais, būreliais, kita veikla. Atsivežėme laikraštuką, kuriame pateikti vaikų rašinėliai apie senelius.
Susidomėję vartėme Italijos mokinių albumą apie senelius,  kuriame buvo sudėtos senelių jaunystės nuotraukos. Turėjome galimybę stebėti filmuką apie jų miestą, mokyklą ir veiklas, kurias jie vykdo. Ispanai atsivežė piešinių albumą, į kurį sudėti piešiniai vaikų nuo 3 metų amžiaus. Įdomu matyti, kaip jie mato savo senelius.
Pasibaigus prisistatymams kiekviena šalis partnerė kvietė pasivaišinti atsivežtais tradiciniais patiekalais. Mūsų šalis sužavėjo saldžiu lietuvišku sūriu ir skilandžiu.
Po visų šalių prisistatymų mokiniai mus pasveikino nuotaikingu kalėdiniu vaidinimu, mokyklos choras padainavo keletą graikiškų dainų, grojo gitaromis. Buvome pakviesti sušokti graikišką nacionalinį šokį „Sirtakį“ ir likome  sužavėti. Po to vaišinomės tradiciniais graikiškais patiekalais, kuriuos pagamino mokinių tėvai.
Trečios dienos popietę mums buvo pasiūlyta ekskursija po Prevezos  miestelį, kur lankėmės istorijos ir archeologijos muziejuje. Preveza yra miestas Ambracian įlankos regione. Jį  verta aplankyti dėl savo amžiaus ir praeities. Preveza garsėja romėnų statytu senovės Nekropoliu ir  Cassopi Rhogoi Bouchetion tvirtove, archeologiniu muziejumi Nikopoliu, esančiu už 7 km nuo Prevezos,  Bizantijos nekropoliu Acheronas Nekyomanteion, Aghios Demetrios vienuolynu ir romėnų vila Rizes. Dabar Prevezoje gyvena 29918 tūkstančiai gyventojų. Taip pat jame yra žavingas nedidelis uostas.
Vakare buvome pakviesti į gyvo garso koncertą, kur dainavo ir grojo graikiškas dainas. Vėliau visos šalys partnerės pristatė ir sušoko savo nacionalinius šokius.
Ketvirtą vizito dieną lankėmės  šokolado fabrike. Tai vienintelis šokolado fabrikas Artos regione. Vėliau aplankėme vaizdingas Artos kalnų apylinkes, važinėjome kalnų keliais, žavėjomės įspūdingu Graikijos kalnų grožiu, aplankėme Rodavkios  kaimą, esantį apie 750 m kalnų aukštyje.
Visos kelionės metu mes buvome sužavėti graikų pedagogų kompetencija, organizuotumu, noru pažinti mūsų valstybę ir švietimo sistemą, išmokti bent kelis lietuviškus žodžius, paslaugumu, patriotizmu. Nuo ankstyvo ryto iki vėlyvos nakties kiekvieną dieną mus lydėdavo būrys žmonių. Visa tai jie darydavo labai  nuoširdžiai, su meile ir šypsena.
Ilgai mūsų atmintyje ir širdyje išliks šilti ir gražūs prisiminimai apie pirmąjį mūsų susitikimą Graikijoje.
Mokyklos darželio 3-4 klasių mokiniai taip pat turės galimybę išvykti į užsienio valstybę. Mokykloje jau paskelbtas konkursas „PAKALBĖKIME ANGLIŠKAI“ („LET‘S TALK IN ENGLISH“), kurio tikslas – suteikti galimybę mokiniams atskleisti įgytas anglų kalbos žinias ir įsivertinti gebėjimą komunikuoti užsienio kalba. Konkurso nugalėtojai ne tik apdovanojami Lazdijų mokyklos – darželio „Vyturėlis“ diplomais bet ir galimybe vykti į užsienio šalį (nemokamai) pagal COMENIUS projektą „AŠ MYLIU SAVO SENELIUS“. Vykdydami projektą, visi mokyklos mokiniai dalyvaus numatytose įdomiose veiklose, susipažins su partnerių kultūra, pagilins komunikavimo ir užsienio kalbos įgūdžius, susiras naujų draugų. Projekto veikla bus įdomi ir naudinga visai mokyklos-darželio bendruomenei.